top of page
HID_logo_kolor_poziom_RGB_3x_edited.png

2024

Organizatorzy:
logo_8Marca@2x.png
logo_PRzeszowska@2x.png

Nowy Europejski Bauhaus
siłą napędową
przemysłów kreatywnych

Czy gdybyś mógł, chciałbyś zmienić swoją okolicę? Widzisz historyczne miejsca, które wymagają holistycznego podejścia? Chcesz mieć realny wpływ na zmiany i aktywnie uczestniczyć w zrównoważonym kształtowaniu przestrzeni, która nas otacza? Chcesz poznać osoby, które już to robią?  A może to Ty jesteś taką osobą i możesz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem?

 

Dołącz do międzynarodowego wydarzenia, na którym chcemy sprawić, by te zmiany stały się możliwe i rzeczywiście nastąpiły. Wspólnie możemy zbudować siłę, która umożliwi skuteczne działanie. Takie wyzwanie podejmuje Heritage Innovators Day 2024.

Jesteśmy live!
Sprawdź agendę i wybierz stream, który Cię interesuje

Path 79.png
Path 71.png
Path 80.png

11 czerwca 2024
godz. 10.00 - 17.00

Regionalne Centrum
Dydaktyczno-Konferencyjne Politechniki Rzeszowskiej

& ONLINE
z tłumaczeniem
symultanicznym
na język angielski

O Wydarzeniu

Heritage Innovators Day 2024 to jedyne w Polsce, międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest podnoszenie jakości naszego otoczenia i pobudzanie kreatywności w jego kształtowaniu. Dzięki temu mają zostać przywrócone dla społeczności wspaniałe osiągnięcia dziedzictwa kulturowego. Wśród narzędzi, które będą wspierać realizację tego celu, są zarówno technologie, jak i metody tradycyjne, w tym rzemiosło. Aby stało się to możliwe zapraszamy do szerokiej debaty w duchu dialogu i wzajemnego zrozumienia wszystkich, którzy mają realny wpływ na to, co się dzieje wokół nas. To pięć kluczowych stron, które wspólnie mogą przeprowadzić zmianę. Spotkanie w duchu interdyscyplinarności ma zintegrować perspektywę organizacji pozarządowych (NGO), przedstawicieli rządu, biznesu, naukowców, a przede wszystkim społeczeństwa obywatelskiego – mieszkańców, każdego z nas – oraz… planetę.

Naszym działaniom przyświeca idea Nowego Europejskiego Bauhausu – interdyscyplinarnego projektu UE, który opiera się na trzech wartościach: pięknie, zrównoważeniu i wspólnocie. Heritage Innovators Day 2024 promuje w tym duchu innowacyjne podejście do dziedzictwa kulturowego, stwarzając nowe szanse rozwoju biznesowego przemysłów kreatywnych. Działania te będą bowiem realizowane z wykorzystaniem zarówno najnowszych technologii, jak i metod tradycyjnych, w tym rzemiosła. A wszystko to z korzyścią dla społeczności lokalnej i europejskiej, które będą mogły w nowych, przyjaznych przestrzeniach pracować, uczyć się czy wypoczywać.

Group 299.png
Group 301.png
Group 298.png
Group 297.png
Group 300.png

Prowadzący

Do prowadzenia debat Heritage Innovators Day zaprosiliśmy moderatorki i moderatorów, którzy najlepiej poprowadzą interdyscyplinarne dyskusje różnorodnego grona prelegentów.
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Aleksandra Ćwik-Mohanty

Absolwentka kierunku Cultural Heritage Studies: Management, Research and Policy na Central European University w Budapeszcie. Obecnie wykorzystuje swoje umiejętności w pracy w KEA European Affairs w Brukseli, gdzie zajmuje się doradztwem strategicznym w zakresie polityk kulturalnych, wspieraniem przemysłów kreatywnych i sportu, specjalizując się między innymi w dziedzictwie kulturowym. Przed podjęciem aktualnej roli, pracowała na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadziła badania oraz wykładała na temat relacji między dziedzictwem kulturowym a regionalnym rozwojem ekonomicznym. Doświadczona moderatorka i wykładowczyni.

Moderuje dyskusję w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Michał Krasucki

Historyk sztuki i varsavianista. Od 2016 r. pełni funkcję Stołecznego Konserwatora Zabytków. Jest także Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. UNESCO, w którego imieniu prowadzi Sekretariat Regionalny OWHC na Europę Środkową. Przewodniczy pracom licznych zespołów, w tym warszawskiego Zespołu ds. Pomników i Upamiętnień. Jest autorem wielu publikacji z zakresu konserwacji zabytków i historii warszawskiej architektury, w tym m.in. „ŻOL. Ilustrowany Atlas Architektury Żoliborza”, „Warszawskie dziedzictwo postindustrialne”.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Jeremi Jędrzejkowski

Redaktor zarządzający „Rzeczpospolitej” od 16 lat. Doświadczony dziennikarz i moderator debat na kluczowych wydarzeniach gospodarczych. Pracował w renomowanych mediach (Radio Puls/Plus, Polskie Radio Kraków, PAP, „Dziennik”, „Wall Street Journal Polska”) i prowadził dyskusje m.in. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach, Digital Future, Electronics Show, CFO Strategy & Innovation Summit w Warszawie, Forum Polska–ZEA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.

Moderuje dyskusję w  Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Hanna Milewska-Wilk

Specjalistka ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, analityk rynku najmu i doradca w simpl.rent, współpracuje z Fundacją Rynku Najmu i innymi organizacjami zajmującymi się problemem mieszkalnictwa. Mediatorka, zarządca nieruchomości, pracująca naukowo socjolog i filolog, ze szczególnym zainteresowaniem spółdzielniami mieszkaniowymi.

Moderuje dyskusję w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Rafał Kerger

Dziennikarz ekonomiczny i samorządowy, twórca i długoletni redaktor naczelny serwisów PortalSamorzadowy.pl i PulsHR.pl. a także wnp.pl. Przez 15 lat związany z Europejskim Kongresem Gospodarczym w Katowicach, gdzie odpowiadał m.in. za przygotowanie programu, debat i strategii promocji. Inicjator konkursów Top Inwestycje Komunalne i Samorządowiec Kadencji. Wcześniej publikował m.in. w Pulsie Biznesu; Wirtualnej Polsce, Money.pl, Forbesie i Press. Wykładał na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Kacper Nosarzewski

Partner w 4CF i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Autor metodologii i raportów foresightowych dla klientów cywilnych i wojskowych, ekspert Interpolu i Światowego Forum Ekonomicznego. Doradza instytucjom takim jak UNFCCC i FAO. Kierował projektem Scenariuszy rozwoju kraju 2050 dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Realizował projekty dla korporacji i agencji rządowych na całym świecie. Członek władz TMP, Association of Professional Futurist oraz GFS Dubai Future Foundation. Wykłada foresight w Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Moderuje dyskusję w Ścieżce tematycznej 2: TECHNOLOGIA dla dziedzictwa

Prelegenci

Heritage Innovators Day 2024 to kreatywna przestrzeń interdyscyplinarnej dyskusji, do której zaprosiliśmy najwyższej klasy ekspertów w swoich dziedzinach. Poznaj zaproszonych prelegentów.
Path 80.png
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Julian Atkins

Julian dołączył do National Church Institutions (NCI)* w lutym 2023 r. jako dyrektor programu Net Zero Carbon, odpowiedzialny za wdrażanie mapy drogowej do neutralności klimatycznej 2030 r. Wcześniej przez 29 lat pracował w samorządzie lokalnym na stanowiskach kierowniczych, koncentrując się na zrównoważonym rozwoju, klimacie oraz dziedzictwie budowlanym i przyrodniczym. Koordynował prace partnerstwa sektora publicznego na rzecz zmian klimatycznych w Gloucestershire i był Dyrektorem Generalnym w Urzędzie Parku Narodowego Brecon Beacons.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

*Zgrupowanie instytucji zarządzających Kościołem anglikańskim

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

prof. Mykola Bevz

Prof. dr hab. arch., Kierownik Katedry Architektury i Konserwacji, Instytut Architektury Politechniki Lwowskiej; Członek Ukraińskiego Komitetu Narodowego ICOMOS;
Autor 2 książek i ponad 280 artykułów w dziedzinie konserwacji zabytków architektonicznych; Zasłużony Architekt Ukrainy; Zasłużony Profesor Narodowego Uniwersytetu Politechnicznego we Lwowie; Członek Rady Naukowo-Metodycznej Ministerstwa Kultury Ukrainy.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Edyta Dawidziak

Dyrektor, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Joanna Dziadowiec-Greganić

Ukończyła kulturoznawstwo międzynarodowe oraz etnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody NCK na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk o kulturze. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym dwóch książek. Specjalizuje się w krytycznych studiach nad dziedzictwem ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa niematerialnego, oraz w performatyce, studiach festiwalowych i relacjach międzykulturowych. Pracuje w Europa Nostra Heritage Hub for CEE in Kraków, koordynatorka Krakowskiego Forum Dziedzictwa, ekspertka w Fundacji ARTS, ambasadorka Centrum Archiwistyki Społecznej, ekspertka CIOFF Polska.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Małgorzata Jarosińska-Jedynak – polska urzędniczka i inżynier, specjalistka ds. programów unijnych. Była podsekretarzem stanu (2018–2019) i ministrem funduszy i polityki regionalnej (2019–2020, 2023). Od lutego 2024 wiceprezes zarządzająca portem lotniczym Rzeszów-Jasionka, od maja 2024 członek zarządu województwa podkarpackiego. Ukończyła inżynierię środowiska na Politechnice Rzeszowskiej, pracowała w administracji samorządowej, zajmując się funduszami unijnymi, rozwojem regionalnym i wsparciem przedsiębiorczości.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 2: TECHNOLOGIA dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Jacek J. Kolasiński

Jest dyrektorem założycielem Ratcliffe Incubator of Art + Design w Florida International University (FIU) College of Communication, Architecture + The Arts oraz profesorem na Wydziale Sztuki i Historii Sztuki FIU, gdzie przez sześć lat był przewodniczącym wydziału. Pochodzi z Polski, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskał tytuł MFA na FIU i doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego interdyscyplinarne prace obejmują instalacje multimedialne, projekty społeczne i Creole Archive Project.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 2: TECHNOLOGIA dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Ivo Krankowski

Reżyser, scenarzysta, producent. Absolwent wydziału reżyserii na Central Saint Martins w Londynie. Autor filmów krótkometrażowych m.in. 8 historii, które nie zmieniły świata i Wspomnienie poprzedniego lata. Założyciel kolektywu i firmy producenckiej LaCamera Independent. Producent filmu dokumentalnego Such Feeling–To uczucie, którego premiera odbędzie się na festiwalu Nowe Horyzonty (lipiec 2024). Producent kreatywny serialu Netflixa – 1670. 
Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

prof. Lech Lichołai

Dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury,
Kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego
Politechnika Rzeszowska

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

prof. Anna Martyka

Dr inż. arch., prof. PRz. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, po ukończeniu studiów pracowała jako architektka. Od 2014 roku związana z Politechniką Rzeszowską, od 2023 kierowniczka Katedry Konserwacji Zabytków. Członkini IARP, TUP, SKZ i ISOCARP. Autorka licznych publikacji naukowych. Jej najnowsza książka to „Dziedzictwo urbanistyczne średniowiecznych małych miast Podkarpacia – morfologia, zrównoważenie, integracja”.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Przemysław Nocuń

Archeolog, wykładowca i badacz archeologii średniowiecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, założyciel kilku organizacji pozarządowych zajmujących się zabytkami historycznymi (ich ratowaniem, konserwacją i zarządzaniem). Od ostatnich 20 lat zaangażowany w angażowanie wolontariuszy w pracę związane z dziedzictwem (w Polsce, Francji i Gruzji). Współpracuje z National Trust (Wielka Brytania), REMPART (Francja). Członek ICOMOS.
Uhonorowany odznaczeniem "Za zasługi dla Kultury Polskiej" za działania na rzecz Wieży Książęcej w Siedlęcinie i promocję wolontariatu. Uczestnik konsorcjum National Trust of Georgia, nagrodzonego European Heritage Award / Europa Nostra Award 2024.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Marta Półtorak

Prezes Zarządu Marma Polskie Folie - firmy istniejącej od 1991 r. i będącej jednym z największych przetwórców tworzyw sztucznych w Europie. Zarządza również Develop Investment, właścicielem Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall, największego wielofunkcyjnego kompleksu w Rzeszowie. Łączy on świat biznesu, kultury, handlu i rozrywki – jest zdobywcą nagrody Lidera Regionu w kategorii „Działalność Kulturalna i Handlowa”. Wiceprezes Zarządu Hotele Grupy Marma, firmy, która w 2012 roku otworzyła pierwszy na Podkarpaciu hotel Hilton Garden Inn w Rzeszowie. Z pasji powstała również spółka Piwnice Półtorak Wine & Spirits, winnica w Witryłowie nad Sanem, która należy do największych i najpiękniej położonych w województwie podkarpackim.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Timea Szőke

Praktyk miejski i badaczka skupiona na dziedzictwie kulturowym oraz zrównoważonych społecznościach miejskich. Doktorantka na Międzynarodowym Uniwersytecie Katalonii w Barcelonie, bada odporność społeczności i dobrostan związany z środowiskiem zabudowanym. Jako liderka społeczności Placemaking w Bosch Alumni Network, łączy globalnych profesjonalistów. Wcześniej kierowała Węgierskim Centrum Architektury Współczesnej i prowadziła nagradzany festiwal Budapest100, promując dziedzictwo budowlane poprzez zaangażowanie społeczne.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Hubert Trammer

Architekt. Uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu.
Sędzia konkursów architektonicznych. Nominator do Nagrody Architektonicznej Unii
Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Współlaureat konkursów architektonicznych z Archigrest i Toposcape. Współpraca m.in z miastami Lwów, Strasburg, Warszawa, Wrocław, Komisją Europejską, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Federalnym Ministerstwem Edukacji i Nauki Niemiec, uczelniami, stowarzyszeniami architektów, organizacjami społecznymi i czasopismami z różnych krajów.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Vera Winthagen

Współkieruje departamentem Nowego Europejskiego Bauhausu przy Joint Research Centre w Komisji Europejskiej. Jako designer przemysłowy, pracowała nad politykami dla różnych instytucji w tym dla miasta Eindhoven w Holandii, agencji Design & Innovation Agency VanBerlo oraz Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven, gdzie kierowała projektami związanymi z tematem badawczym „Projektowanie Bez Przestępstw”. Dodatkowo, zarządzała firmą projektową w Nairobi, Kenii, oraz uczestniczyła w programie zrównoważonej innowacji CP4BP w Hanoi, Wietnamie. W ramach tej roli udzielała wsparcia małym i średnim przedsiębiorstwom oraz lokalnym projektantom w celu promowania innowacyjności i zrównoważonego rozwoju.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Florian Zappa

Ukończył prawo europejskie i zarządzanie projektami współpracy. Swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w bankowości i współpracy między uniwersytetami śródziemnomorskimi. W 2018 roku przyjechał do Marsylii, aby przez 4 lata pracować dla organizacji pozarządowej w dziedzinie integracji młodzieży i postaw obywatelskich UE. W 2023 roku zaczął pracować dla Acta Vista, Bao Formation i La Citadelle de Marseille, gdzie rozwija i zarządza projektami współpracy w dziedzinie integracji, dziedzictwa i kultury.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: Włączenie- przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

prof. James Auger

Dyrektor Wydziału Designu w École Normale Supérieure Paris-Saclay (ENS) oraz jednym z Dyrektorów Centrum Badań Projektowych, laboratorium prowadzonego wspólnie przez ENS i ENSCI Les Ateliers. Jego badania nad projektowaniem oparte na praktyce skupiają się na społecznym, kulturowym i osobistym wpływie technologii oraz produktów, które powstają w wyniku jej rozwoju i zastosowania.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Artur Celiński

Redaktor naczelny "Architektury-murator"; publicysta, badacz i twórca polityk miejskich. Współtwórca i od 2012 roku zastępca redaktor naczelnej „Magazynu Miasta”. W ramach programu “DNA Miasta” od 2008 roku wspiera rozwój działań społecznych i zrównoważenie miejskich inwestycji. Autor podcastów miejskich – w tym projektu „miastopoczucie” łączącego kwestię zdrowia psychicznego, emocji i miasta. W latach 2010 - 2018 zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Res Publica Nowa”. W latach 2018-2019 współpracował z Radiem TOK FM. Współtwórca Kongresu Ruchów Miejskich i pomysłodawca Tez Miejskich. Gościnnie pracuje jako wykładowca akademicki (UW, UKSW, ASP w Warszawie).

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Małgorzata Dembowska

Architektka, Associate Partner WXCA. Współautorka wielu nagradzanych i publikowanych projektów, wśród nich można wymienić Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, koncepcję  F.S.O. Park w Warszawie czy odbudowę Pałacu Saskiego. Już w czasie studiów rozpoczęła aktywność związaną z promowaniem idei budowy kładki przez Wisłę i stworzenia pieszo-rowerowego traktu łączącego warszawską Pragę z Powiślem. Jej działania zostały uhonorowane nagrodą OW SARP, TUP oraz nagrodą im. Jerzego Regulskiego.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Natalia Gnoińska

Architektka, specjalistka zrównoważonej konserwacji zabytków, fundatorka i prezeska Fundacji 8Marca
Urodzona w Polsce Europejka z międzynarodowym doświadczeniem. Działa na rzecz innowacji w obszarze dziedzictwa, co zaprowadziło ją do konkursu New European Bauhaus Prizes, a następnie do grona jego finalistów w 2022 r. Jej koncepcja zrównoważonej transformacji zabytków dała początek Fundacji 8Marca, pierwszej w Polsce organizacji zajmującej się zrównoważoną przyszłością dziedzictwa, skupiającej się min. na aspektach efektywności energetycznej, odpowiedzialnego wykorzystania zasobów, zaangażowaniu społecznym czy edukacji.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Sanela Klarić

Przewodniczy Zielonej Radzie Bośni i Herzegowiny (BiH), jest adiunktem na Uniwersytecie BURCH, prezesem Izby Inżynierów w FBiH, posłanką w Parlamencie FBiH. Jest w Globalnym Sojuszu dla Zielonej Nowej Umowy, Nowym Bauhausie Europejskim w BiH oraz Stowarzyszeniu Architektów i Architektów Krajobrazu w BiH. Ekspertka w materiałach budowlanych, pracowała dla OBWE, brytyjskiego rządu jako konsultantka, specjalizuje się w integracji europejskiej, rozwoju obszarów wiejskich, ochronie środowiska, efektywności energetycznej i zrównoważonym rozwoju. Prowadzi szkolenia i moderuje wydarzenia publiczne, promując naturalne materiały i interdyscyplinarny rozwój.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Robert Konieczny

Szef KWK Promes. Zagraniczny członek Francuskiej Académie d’Architecture oraz Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej.
Laureat wielu konkursów w Polsce i za granicą. Jego galeria PLATO została jednym z 5 Najlepszych Budynków w Europie w konkursie EUMies Awards 2024. Arka Koniecznego zdobyła tytuł Najlepszego Domu Świata - Wallpaper Design Award 2017, a muzeum CDP tytuły Najlepszego Budynku Świata 2016 (WAF) oraz Najlepszej Przestrzeni Publicznej w Europie 2016 (CCCB w Barcelonie). Laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. (foto: Marcin Gola)

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Joanna Krokosz

Projektantka i wykładowczyni Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Prowadzi Pracownię Projektowania Społecznie Odpowiedzialnego i Laboratorium Projektowania Uniwersalnego. Zajmuje się designem społecznym, włączającym i uniwersalnym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i dzieci. 

Finalistka i jurorka konkursu make me!, uznanego konkursu dla młodych projektantów. Wystawiała swoje prace m.in. w Sztokholmie, Mediolanie, Kolonii, Belgradzie, Warszawie, Łodzi i Krakowie.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Zuzanna Lulińska

Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju w firmie MATERIALITY, inżynierka budownictwa z wieloletnim doświadczeniem pracy w administracji centralnej, gdzie zajmowała się problematyką efektywności energetycznej, wyrobów budowlanych i mieszkalnictwa. Obecnie skoncentrowana na działaniach wspierających przedsiębiorstwa w odpowiadaniu na współczesne wyzwania środowiskowe, społeczne i zarządcze (ESG).

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Michał Murzyn

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, absolwent historii sztuki, zarządzania kulturą oraz konserwacji zabytków architektury i urbanistyki. W latach był 2011-2016 pracownikiem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem, a od 2016 roku związany jest z Muzeum Tatrzańskim.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Artur Polak

Doktor nauk ekonomicznych, naczelnik Wydziału Wspierania Mieszkalnictwa i Analiz w Departamencie Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Ekspert w zakresie instrumentów finansowego wsparcia mieszkalnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy efektywności energetycznej budynków wielorodzinnych. Odpowiedzialny za przepisy prawne oraz finansowanie programu TERMO, w ramach którego wspierane są inwestycje termomodernizacyjne, remontowe oraz OZE w budynkach mieszkalnych.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Krystian Sikorski

Absolwent Politechniki Rzeszowskiej, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, kierunek budownictwo. Obecnie zatrudniony na tejże uczelni w Katedrze Konserwacji Zabytków, gdzie prowadzi działalność dydaktyczną i naukową. Równolegle prowadzi działalność projektową w zakresie technologiczno-materiałowych rozwiązań renowacyjnych.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Urszula Szwed

Doświadczona przedsiębiorczyni i doradczyni biznesowa. Od wielu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Serfenta zajmującym się łączeniem niematerialnego dziedzictwa ze współczesnym rynkiem. Współautorka nagradzanego, m.in. przez Nowy Europejski Bauhaus, modelu innowacyjnego podejścia do pracy z rzemiosłem: Innovation Model o Craft Revitalisation. Uczestniczka misji handlowych dotyczących polskiego rzemiosła w Korei Południowej i na Islandii. Za swoją pracę doceniona przez kapituły konkursów Śląska Rzecz, Must Have! Łódź Design Festival.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Emile de Visscher

Jest adiunktem i pełni funkcję kierownika katedry "Projektowanie dla Ekologicznych Przemian" w École Normale Supérieure (ENS) Paris-Saclay. Jako badacz projektowania opartego na praktyce, jego praca eksploruje alternatywne technologie produkcji i materiały jako odpowiedź na kryzys ekologiczny, mając na celu ożywienie lokalnych działań i społeczności.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Adam Witko

Z-ca Dyrektora Departamentu Efektywności Energetycznej w Veolia Energy Contracting Poland, pełnomocnik ds. handlowych 3 Business Unitów grupy Veolia w Polsce. Absolwent m.in. studiów Executive MBA w Szkole Głównej Handlowej. Doświadczony manager w sektorze energetycznym, specjalizujący się w sprzedaży, marketingu. Odpowiada za opracowanie i wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług, a także za zarządzanie obszarem sprzedaży i działalność operacyjną. Jest autorem / współautorem innowacyjnych rozwiązań dotyczących organizacji sprzedaży oraz efektywności energetycznej. Z powodzeniem kierował projektami m.in. z zakresu nowych technologii. Jest pomysłodawcą Centrum Zarządzania Energią Hubgrade.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Gorana Barišić Bačelić

Magister historii sztuki, specjalizuje się w zarządzaniu i interpretacji dziedzictwa kulturowego. Jako dyrektor Twierdzy Kultury w Šibeniku nadzoruje trzy odnowione twierdze, Chorwackie Centrum Korali na wyspie Zlarin, oraz Dom Sztuki Arsen, aktywnie uczestnicząc także w różnych projektach finansowanych przez UE. Jej przywództwo zostało docenione na poziomie krajowym i europejskim.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Michał Czerwiński

Architekt, Associate Partner WXCA. Współautor wielu nagradzanych projektów, takich jak Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach czy Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie. W ostatnich latach zaangażowany w Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju oraz Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis w Białymstoku. Głównym obszarem zainteresowań są obiekty kultury, miejsca związane z ochroną i eksploracją tożsamości i materialnego dziedzictwa w tworzeniu wielowarstwowych, współczesnych doświadczeń.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 2: TECHNOLOGIA dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Łukasz Dziamski

Adwokat w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w regulacji publicznoprawnej nieruchomości. Doradzał przy rewitalizacji w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie, ekspert w projekcie „Spotkania z konserwatorem in situ”. Laureat nagrody „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020”. Wyróżniony w rankingu Legal 500 EMEA jako Next Generation Lawyer (2019), z rekomendacją w prawie ochrony zabytków (2020, 2021). Autor publikacji dla Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej i Prawo.pl.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Magdalena Janda

Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej na kierunku Architektura, gdzie zdobyła dyplom magistra z wyróżnieniem. Od 2017 roku pracuje jako asystent w Katedrze Konserwacji Zabytków. Jej główne tematy zainteresowań to historia architektury, urbanistyka, rewitalizacja obiektów zabytkowych. Obecnie prowadzi badania naukowe nad średniowiecznymi miastami województwa podkarpackiego.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Kinga Kłusak

(Polska/Francja)
Była filmowcem w Polsce. Obecnie jest tradycyjną piekarką w piecu opalanym drewnem i właścicielką "Les Pains de Kinga - Pain Sans Frontières” we Francji.
Aktywna członkini "Cieśli bez granic" od 2016 roku, pełniąca funkcję piekarki/kucharki podczas projektów interwencyjnych stowarzyszenia.
Zainteresowana tradycyjnym rzemiosłem i kuchnią, jej pochodzeniem oraz wpływem na relacje i środowisko.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

prof. Piotr Koszelnik

Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik jest Rektorem Politechniki Rzeszowskiej od 2020 roku.

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Adrian Król

Dyrektor Działu Marketingu i Komunikacji ML System S.A.
Specjalizuje się w zarządzaniu sprzedażą międzynarodową i korporacyjną.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu zespołami w obszarach sprzedaży, marketingu, produktu i e-commerce między innymi dla takich firm jak Nowy Styl, Grupa RMF, Luxsfery (start-up), ML System S.A.
Od ponad 10 lat realizuje się również społecznie w organizacjach pozarządowych zajmując stanowiska zarządcze. Szczególne miejsce na tej liście zajmuje Aeroklub Krakowski, gdzie pełni funkcję Prezesa Zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż oraz marketing.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Igor Łysiuk

Architekt, badacz, kurator i edukator architektoniczny.
Redaktor i współzałożyciel Kwartalnika RZUT. Zaangażowany z ramienia Oddziału Warszawskiego SARP w powstanie i działanie ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Zawodowo związany ze studiem Workplace specjalizującym się w projektowaniu przestrzeni komercyjnych i środowisk pracy dla międzynarodowych Klientów. Bierze udział w procesach badawczo-projektowych, w ramach których analizuje potrzeby użytkowników i organizacji biznesowych przekładając to na architekturę.
Współautor m.in. projektu warszawskiego biura Arup, zwycięzcy FRAME Awards oraz PLGBC Awards 2023

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

prof. Piotr Nazarko

dr hab. inż. prof. Politechniki Rzeszowskiej - Pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Mechaniki Konstrukcji. Entuzjasta i propagator aktywnych metod kształcenia (PBL, gamifikacja). Doświadczony wykładowca z zakresu komputerowego wspomagania projektowania i technologii cyfrowych w budownictwie (BIM, XR, AI). Otwarty na nowości, nastawiony  rozwój osobistym, podnoszenie kompetencji i szeroko pojętą współpracą. Mediator akademicki, kierownik Centrum Doskonałości Dydaktycznej, Prodziekan ds. rozwoju na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 2: TECHNOLOGIA dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Marcin Piotrowski

Socjolog, animator kultury, specjalista ds. marketingu miejsc i zarządzania marką. Prezes Stowarzyszenia Folkowisko i założyciel Fundacji Humanitarnej Folkowisko. Dyrektor Folkowiska, jednego z najlepszych festiwali folkowych w Europie. Twórca i koordynator licznych kampanii społecznych np. “Jestem ze wsi” i “Kultura w kwarantannie”. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego Chutor Gorajec. Marcin Piotrowski pełni liczne funkcje społeczne i doradza NGO w zakresie promocji i fundraisingu.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Anna Sołtysik

Dr inż. arch., mgr szt., jest absolwentką kierunku Sztuki Wizualne na Uniwersytecie Rzeszowskim, (dyplom z rzeźby i malarstwa-2019) oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej (2014). Absolwentka Politechniki Krakowskiej kierunku Architektura i Urbanistyka (2007). Od 2013 roku pracuje jako adiunkt na kierunku Architektura Krajobrazu na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od 2017 roku członkini grupy artystycznej M37A.


Bierze udział w Ścieżce tematycznej 4: WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

dr Tomasz Tomaszek

Profesor w Katedrze Konserwacji Zabytków, Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Ukończył studia magisterskie na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się (z wyróżnieniem) w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie architektura i urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 3: KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

prof. Christopher Whitman

Jest starszym adiunktem w Szkole Architektury Uniwersytetu w Cardiff, gdzie prowadzi studia magisterskie w dziedzinie Zrównoważonej Konserwacji Budynków oraz moduł "Użycie energii w zabytkowych budynkach". Kieruje również zajęcia z projektowania dotyczącymi przyszłości niskoemisyjnych dla dziedzictwa przemysłowego  Południowej Walii w ramach studiów magisterskich z Architektury (MArch). Jako lider Grupy Badawczej Historii, Dziedzictwa i Konserwacji w Szkole, jego badania koncentrują się na komforcie i zużyciu energii w tradycyjnych i historycznych budynkach.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 1: WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg
jpeg-optimizer_Anna_martyka.jpg

Wiktoria Wnęk

Kierowniczka projektów w obszarze smart city oraz budownictwa w Asseco Data Systems. Ekspertka w zakresie działania i utrzymania infrastruktury data center, instalacji elektrycznych oraz niskoprądowych. Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach smart city, łączących infrastrukturę i oprogramowanie. Od 2013 roku w Grupie Asseco, a od 2017 r. członkini zespołu smart city. Magister inżynier elektryk posiadający uprawnienia budowlane.

Bierze udział w Ścieżce tematycznej 2: TECHNOLOGIA dla dziedzictwa

Heritage Innovators Day 2024 ma ambicję wypracowania propozycji skutecznych rozwiązań dla otaczającego nas dziedzictwa kulturowego w duchu idei Nowego Europejskiego Bauhausu. Dlatego przygotowaliśmy bogaty program, które ma w interaktywny sposób przekazać wiedzę i pobudzić kreatywność uczestników.

 

Program tworzą 4 ścieżki tematyczne, na które składa się 6 paneli dyskusyjnych, 14 keynotes oraz praktyczne warsztaty i część wystawowa. 

 

Wybierz swoją ścieżkę!

WSPÓŁPRACA: przemysły kreatywne i Nowy Europejski Bauhaus dla dziedzictwa

Ścieżka “Współpraca” skupia się na współdziałaniu przemysłów kreatywnych w duchu Nowego Europejskiego Bauhausu z perspektywy ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Jej celem jest inspirowanie do działania poprzez perspektywę potencjału transdyscyplinarnej współpracy w konfrontacji z kluczowymi wyzwaniami XXI wieku.

TECHNOLOGIA dla dziedzictwa

Celem ścieżki “Technologia” jest kompleksowa analiza różnorodnych zastosowań technologii w kontekście dziedzictwa - od jego ochrony i modernizacji, po rekonstrukcję i reinterpretację. Celem jest zainspirowanie do spojrzenia na technologie w nowym świetle, jak i zachęcenie do wykorzystania ich potencjału na rzecz dziedzictwa.

KREATYWNOŚĆ: nowoczesny design a tradycyjne formy rzemiosła i konserwacji zabytków

Ścieżka “Kreatywność” przywołuje różnorodne konteksty, w których zderzają się technologia i tradycyjne metody, w tym rzemiosło. Jej celem jest stymulowanie innowacyjnych działań, ale także zachęcanie do eksploracji historii jako inspiracji dla przyszłości.

WŁĄCZENIE: przemysły kreatywne a włączenie osób o specjalnych potrzebach i zabytkowych miejscach zamieszkania

Ścieżka “Włączenie” koncentruje się na spektrum kwestii związanych z integracją społeczną w kontekście dziedzictwa, przy szczególnym uwzględnieniu roli przemysłów kreatywnych i etosu Nowego Europejskiego Bauhausu, jako strategii przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Warsztaty i wystawa

Warsztaty i wystawa w interaktywny sposób przekazują wiedzę i pobudzają kreatywność uczestników. Każdy warsztat i element wystawy pozwoli na zdobycie nowych umiejętności i kompetencji związanych z Nowym Europejskim Bauhausem, zrównoważoną transformacją, kreatywnym myśleniem i tworzeniem innowacyjnych projektów zgodnych z wizjami przyszłości Unii Europejskiej. 

Kiedy?

Gdzie?

Co i w jakim języku? PL-polski | EN-angielski | PL/EN-tłumaczenie

9.00 - 10.00

Hol Centrum Konferencyjnego

Rejestracja uczestników

10.00 - 17.00

Hol Centrum Konferencyjnego

Wystawa Heritage Innovators Day

10.00 - 10.15

Sala V1

Uroczyste otwarcie konferencji (PL/EN)

10.15 - 10.50

Sala V1

Keynote: Witaj w Nowym Europejskim Bauhausie (PL/EN)

10.50 - 11.00

Przerwa

11.00 - 11.50

Sala V1

Panel: Wyłaniające się technologie i sprawdzone rozwiązania, jak mogą połączyć dziedzictwo i przemysły kreatywne? (PL/EN)

11.00 - 11.15

Sala V6

Keynote: Cooperation between local authorities and creative industries for local development based on dilapidated heritage sites (EN only)

11.15 - 11.30

Sala V6

Keynote: Jak pracować z niematerialnym dziedzictwem, aby przyciągać współczesnych odbiorców (PL only)

11:30 - 11:45

Sala V6

Keynote: Rewitalizacja centralnych obszarów miejskich na przykładzie projektu Hali Targowej w Rzeszowie (PL only)

11.50 - 12.00

Przerwa

12.00 - 12.50

Sala V1

Panel: Dziedzictwo niematerialne jako inspiracja dla dzisiejszych przedsięwzięć kreatywnych (PL/EN)

12.00 - 12.15

Sala V6

Keynote: Sustainable Building Conservation: a new trend in architectural education (EN only)

12.15 - 12.30

Sala V6

Keynote: Reviving Forgotten Narratives: Digital Strategies in the Creole Archive Project (EN only)

12.30 - 12.45

Sala V6

Keynote: Restoration of historic buildings as a vector of social reintegration (EN only)

12.50 - 13.30

Przerwa

13.30 - 14.20

Sala V1

Panel: Dziedzictwo materialne - jak przeszłość może inspirować przyszłość? (PL/EN)

13.30 - 13.45

Sala V6

Keynote: Church of England on path to Climate neutrality (EN only)

13.45 - 14.00

Sala V6

Keynote: Rewitalizacja miejskich obszarów poprzemysłowych na przykładzie projektu FSO Park w Warszawie (PL only)

14.00 - 14.15

Sala V6

Keynote: Ochrona architektury drewnianej (PL only)

14.20 - 14.30

Przerwa

14.30 - 15.20

Sala V1

Panel: Mieszkalnictwo w zabytkowych domach i kamienicach - wyzwanie społeczne i klimatyczne (PL/EN)

14.30 - 15.20

Sala V18

Panel: Przemysły kreatywne w służbie dobrostanu i włączenia (EN only)

14.30 - 14.45

Sala V6

Keynote: Dziedzictwo urbanistyczne - w poszukiwaniu narzędzi kształtowania rozwoju miasta w skali makro, mezzo i mikro (PL only)

14.45 - 15.00

Sala V6

Keynote: Dziedzictwo szansą na rozwój i innowacyjność na przykładzie Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie (PL only)

15.15 - 15.30

Sala V6

Keynote: Carpenters without Borders, experts for special assignments (EN only)

15.30 - 15.40

Przerwa

15.40 - 16.45

Sala V1

Sesja plenarna: Wszystko wszędzie naraz (PL/EN)

16.45 - 17.00

Sala V1

Oficjalne zamknięcie konferencji (PL/EN)

 

11.00 - 13.00

Sala V5

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!


Warsztat: Historia spotyka nowoczesność: rewitalizacja małych miast Podkarpacia:


Małe historyczne miasta Podkarpacia, będące kluczowym elementem tożsamości europejskiej, oferują unikalne możliwości dla zrównoważonego i estetycznego rozwoju. Zajmiemy się projektowaniem innowacyjnych rozwiązań, które harmonijnie łączą potrzeby współczesności z zachowaniem historycznej spójności. Będziesz miał okazję zaprojektować własne koncepcje, które podkreślą unikalny charakter tych historycznych miejsc i wesprą ich rozwój jako atrakcyjnej alternatywy dla życia w dużych miastach. Przyłącz się do nas, aby wykorzystać swoją kreatywność w tworzeniu przyszłości, która czerpie z bogatego dziedzictwa i lokalnych wartości. Razem będziemy podróżować ku zrównoważonej przyszłości, celebrując to, co najlepsze w małych miastach. Zapraszamy na warsztaty inspirowane metodą gry architektonicznej „PLAYUBA", gdzie razem będziemy kształtować przestrzeń wokół nas.

13.30 - 15.30

Sala V5

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!


Warsztat: Nowy Europejski Bauhaus - Wybuduj z nami przyszłość!


Ekstremalne zjawiska klimatyczne, kolejne pandemie, przeludnienie miast i kryzys mieszkaniowy – przy tak szybko zmieniającej się rzeczywistości wszyscy zadajemy sobie pytanie, jak przewidzieć nieprzewidywalne i działać w obliczu zmiennych przyszłości. Podczas warsztatu dowiesz się, czym jest Nowy Europejski Bauhaus i foresight, nauczysz się, jak można projektować rozwiązania w sposób bardziej zrównoważony z wykorzystaniem zasad cyrkularności i co-designu. Nauczysz się też, jak stworzyć własny projekt, który pomoże zmienić Twoje otoczenie na lepsze. Obudź swoją kreatywność i wybierz się z nami w podróż do zrównoważonej przyszłości! Do zobaczenia!

Rejestracja

Patronat honorowy

Ministerstwo_Kultury_i_Dziedzictwa_Narodowego_logo_2022.png
5.png
PRB_Logotyp Screen RGB.png

Innowatorów dziedzictwa ubezpiecza

Partnerzy