top of page

Nasza misja 

Sprawiamy, że zabytki stają się źródłem inspiracji, zaangażowania społecznego oraz trwałego rozwoju. Kształtujemy lepszą przyszłość, zachowując nasze wspólne dziedzictwo dla kolejnych pokoleń.

nasza_misja_1.png

Wpływ naszych działań na otoczenie

Chcemy żeby obiekty zabytkowe i historyczne stawały się dobrym przykładem zrównoważonej transformacji i realizowania ideałów Nowego Europejskiego Bauhausu. Zależy nam, żeby otoczenie w którym żyjemy i którego nasze dziedzictwo jest nierozłączną częścią, było bardziej zrównoważone, inkluzywne i piękne.

Szklarnia

Nasze zobowiązanie

Chcemy, aby nasze zabytki służyły wszystkim, ponieważ są ważną częścią zdrowego, zrównoważonego, inkluzywnego i sprawiedliwego społeczeństwa.

Fundacja 8Marca powstała, aby zaangażować wszystkich w ochronę zabytków i wykorzystanie ich potencjału. To nasz autorski koncept Dworu Innowacji / Innovation Manor®. Ambicją naszej organizacji jest tworzenie pięknych, harmonijnych, wielofunkcyjnych przestrzeni dostępnych dla każdego. Skupiamy się na zapomnianych zabytkach, szczególnie na wsi i w mniejszych miejscowościach. Wierzymy, że są cennym zasobem dla społeczności, rozwoju gospodarczego i przeciwdziałania zmianom klimatu. Inspirujemy się ideałami Nowego Europejskiego Bauhausu. Oznacza to, że nasze projekty są interdyscyplinarne, wykraczają poza utarte ścieżki i opierają się na współpracy. Naszą misją jest nie tylko zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale także stworzenie przestrzeni, w których każdy może uczestniczyć, czerpiąc korzyści z naszych działań.

grey_crowdfunding

Działamy dzięki waszemu wsparciu!

Nasze wartości

wspoplpraca.png

Współpraca: Współpraca jest kluczowa dla naszych działań, łączymy siły z ekspertami, społecznościami lokalnymi i partnerami biznesowymi, aby osiągnąć długotrwałe efekty.

innowacyjnosc.png

Innowacyjność: Koncept Dworu Innowacji / Innovation Manor to połączenie tradycyjnych metod z nowoczesną technologią. Dzięki temu powstają innowacje.

odwaga.png

Odwaga: Podejmujemy wyzwania z odwagą, aby tworzyć tworzyć miejsca, które inspirują społeczeństwo do aktywnego zaangażowania.

ciekawosc.png

Ciekawość: Nasza ciekawość napędza nas do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które łączą historię z nowoczesnością i przecierają drogę dla innych. 

kreatywnosc

Kreatywność: Nasza kreatywność pozwala nam tworzyć unikalne i inspirujące projekty, które łączą estetykę z funkcjonalnością i naukę z praktycznymi rozwiązaniami.

roznorodnosc.png

Różnorodność: Cenimy różnorodność w naszych projektach, tworząc przestrzenie, które odzwierciedlają bogactwo kulturowe społeczności i są dostępne dla wszystkich.

Cele statutowe i działania misyjne Fundacji 8Marca

W oparciu o naszą wizję, zobowiązania i wartości Statut fundacji określa jej cele i działania, które podejmujemy, aby nasze cele statutowe osiągać. Zachęcamy do zapozna się ze Statutem, ponieważ przywiązujemy szczególną wagę do transparentności naszych działań.

Mamy w sumie 18 celów statutowych. Można je podzielić na kilka grup:

  1. Budowanie sieci współpracy, 

  2. Nabywanie, ratowanie, odnawianie, w odpowiedzialny i zrównoważony sposób,  zabytkowych budynków. 

  3. Edukacja, popularyzacja polskiego dziedzictwa i polskiej kultury w Europie i europejskiego dziedzictwa w Polsce. 

  4. Promowanie innowacyjności, przedsiębiorczości i współpracy. 

 

Aby zrealizować cele Statut określa szereg działań, które Fundacja może podjąć.

  1. Pozyskiwanie środków finansowych z różnorodnych źródeł, publicznych i prywatnych. Mamy propozycję bezpłatnego wsparcia lub wsparcia finansowego na każdą kieszeń. 

  2. Prowadzenie projektów renowacji oraz poszukiwanie takich funkcji dla obiektów zabytkowych, aby były one w stanie samodzielnie się utrzymać w przyszłości. 

  3. Angażowanie się w międzynarodowe projekty naukowe, dzielenie się wiedzą, wspieranie lokalnych rzemieślników i artystów, organizację imprez kulturalnych i wiele innych działań, które można realizować wokół obiektów zabytkowych.

 

Poparcie dla naszych działań można okazać włączając się w nie. Jest wiele możliwości. Zrób to już dziś!

Raporty z działalności

Jako organizacja pozarządowa, finansowana przez szerokie grono darczyńców oraz korzystająca z publicznych dotacji, działamy transparentnie i zgodnie z prawem. O naszej działaności możesz przeczytać w raportach rocznych.

fanimani

FaniMani

to sprytna aplikacja, wspieraj bezpłatnie i korzystaj ze zniżek na zakupy w internecie

bank

Na konto bankowe

to prosty sposób przekazania nam darowizny.

1,5%

1,5% podatku

od lutego do końca kwietnia pamiętaj o nas przy rozliczeniu rocznym PIT

stripe

Skarbonka F8M

to wsparcie jednym kliknięciem na każdą kieszeń.

zrzutka

Nasza kwesta

na wdrożenie konceptu Innovation Manor® na portalu zrzutka.pl

Wspieram!

Możesz pomóc nam wypełniać naszą misję na wiele sposobów. Zacznij już dziś! Możesz nas wesprzeć bezpłatnie, dołączyć do grona wolontariuszy lub zostać naszym darczyńcą. Pamiętaj, że darowizny możesz odliczyć od podatku.
 

Dlaczego warto nam zaufać?

W Polsce mamy blisko 80 tysięcy obiektów zabytkowych. Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID), szacuje, że finansowanie publiczne może pokryć ok. 20% ich potrzeb. Oznacza to, że pozostałe 80% środków na renowację i utrzymanie zabytkowych obiektów musi popłynąć od społeczeństwa, przedsiębiorców. W Fundacji uważamy także, że dobrze zagospodarowany zabytek może sam na siebie zarobić poprzez odpowiednią gospodarkę wszelkimi zasobami, w tym energią a także poprzez działalność gospodarczą i społeczną.

Zaangażuj się

Zostań naszym wolontariuszem albo wspieraj nasze działania!

bottom of page